Naszyjnik na plecy – 5 pytań, które często zadają Panny Młode. Odpowiadamy!

Naszyjnik na plecy to niezwykle efektowna forma biżuterii, która zdobi ciało Panny Młodej wtedy, gdy skierowane są na nie spojrzenia wszystkich gości – podczas Mszy Świętej w kościele lub ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas wejścia na salę weselną czy w końcu podczas wyjątkowego, pierwszego tańca Młodej Pary.

Naszyjniki ślubne na plecy nie były dotąd szczególnie popularne w Polsce, stąd, oprócz zachwytów, niepowtarzalnego wrażenia świeżości i oryginalności, budzą także wątpliwości Panien Młodych, które czasem zadają nam pytania o ich wygodę czy praktyczność.

  • Czy naszyjnik na plecy jest wygodny?
  • Jak zakłada się ślubny naszyjnik na plecy? Jak on się trzyma? Czy nie spadnie w trakcie zabawy?
  • Czy naszyjnik na plecy przeszkadza w tańcu?
  • Czy to biżuteria na jeden raz? Co zrobić z naszyjnikiem na plecy po ślubie?
  • Do jakich sukien ślubnych można nosić naszyjniki na plecy?

Na wszystkie te pytania dziś odpowiadamy!

Naszyjnik na plecy, do ślubu - tył i przód - kryształy Swarovski i srebro

1. Czy naszyjnik na plecy jest wygodny?

Naszyjniki na plecy najczęściej są bardzo leciutkie – tak lekkie, że niemal niewyczuwalne.

Dobrze zaprojektowany naszyjnik na plecy dopinany do sukni nie będzie jej ciągnął w żadną stronę, a wymiary poszczególnych elementów będą dobrane tak, aby w najmniejszym stopniu nie krępować ruchów (na przykład podczas obejmowania bliskich w trakcie składania życzeń, gdy plecy naturalnie się uwypuklają).

Także naszyjnik zakładany na szyję, bez dopinania do sukni, ma przemyślaną konstrukcję, dzięki której przód naszyjnika nie jest na tyle ciężki, aby ściągnąć go ku przodowi, a jednocześnie jego waga jest dobrana tak, aby tył naszyjnika nie ciągnął całości mocno w dół i nie dawał nieprzyjemnego uczucia na szyi – wszak szyja jest bardzo delikatną częścią ciała i wszelki brak komfortu byłby tu nie do przyjęcia.

Specjaliści w projektowaniu naszyjników na plecy wiedzą, że naszyjnik na plecy to nie jest po prostu zwykły naszyjnik założony “tyłem naprzód”, tylko specjalna forma biżuterii, która musi być o wiele bardziej przemyślana i szczegółowo skonstruowana.

Jeśli więc powierzysz stworzenie swojego naszyjnika na plecy doświadczonej w ich tworzeniu pracowni jubilerskiej, nie będziesz musiała obawiać się o wygodę w trakcie noszenia.

Pajęczynka na plecy - naszyjnik na plecy z łańcuszkami - Arabesca
fot.: Whitedressphoto

2. Jak zakłada się ślubny naszyjnik na plecy? Jak on się trzyma? Czy nie spadnie w trakcie zabawy?

Naszyjniki na plecy dzielą się na trzy grupy

  • dopinane do sukni, jak na przykład naszyjnik na plecy Joana lub Grace
  • zakładane na szyję, z częścią ozdobną umieszczoną na plecach, jak na przykład Graceful Classic lub Elizee
  • lariaty, czyli naszyjniki wykonane jak sznur z ozdobnymi końcami – nie są one zapinane, a jedynie zawiązywane wokół szyi w dowolny sposób, jak na przykład naszyjnik Lara.

Naszyjniki zawieszane na szyi nosi się podobnie jak zwykłe naszyjniki. Dłuższe mogą nie mieć żadnego zapięcia, zakłada się je więc przez głowę (najlepiej jeszcze przed wykonaniem ślubnej fryzury), a krótsze zawsze wyposażone są w subtelne zapięcie w miejscu, które będzie najmniej widoczne.

Dzięki temu można pogodzić komfort zakładania naszyjnika na plecy z zachowaniem jego pięknej formy.

Naszyjniki na plecy doczepiane do sukni ślubnej są równie łatwe do założenia, choć wymagają drobnego przygotowania. Wraz z naszyjnikiem dostarczane są specjalne srebrne ogniwa, które należy doszyć od spodu ramiączek ślubnej sukni. Ogniwa te są normalnie niewidoczne, ale są niezbędne, ponieważ specjalną przypinką dopina się do nich cały naszyjnik.

Dzięki temu naszyjnik na plecy pewnie się trzyma, ale zarazem po zakończeniu wesela łatwo go zdjąć i odłożyć do szkatułki.

Lariaty natomiast nie są zapinane w żaden sposób. Najczęściej jednokrotnie przewiązuje się ich końce (jak końce sznurowadeł w butach, zanim zrobi się kokardkę) i puszcza luźno wzdłuż pleców. Może się wydawać, że to dość niepewne, jednak dzięki specjalnemu splotowi łańcuszka oraz odpowiedniemu wykończeniu naszyjnika nie ma obaw, że sam rozplącze się w trakcie zabawy.

Z drugiej jednak strony – bardzo łatwo będzie go zdjąć, celowo przeciągając jeden z końców z powrotem (jak przy wiązaniu, ale w przeciwnym kierunku).

Ślubny naszyjnik na plecy - W czym do ślubu? - Swarovski Crystal
fot.: Studio w Ramce

3. Czy naszyjnik na plecy przeszkadza w tańcu?

Naszyjnik na plecy jest bardzo efektowny i wspaniale wygląda na zdjęciach, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dotyczą go także nieubłagane prawa fizyki :) Podobnie jak kolczyki “pracują” w uchu podczas energicznych ruchów, tak i naszyjnik będzie wirował w szybkim walcu razem z Panną Młodą, a w trakcie dynamicznych, pełnych podskoków tańców – tańczyć będą także kryształki i perły w naszyjniku.

Dlatego nie należy się spodziewać, że naszyjnik będzie kompletnie nieruchomy w trakcie zabaw weselnych.

Z drugiej jednak strony – naszyjniki na plecy są przeważnie lekkie, więc nie trzeba wyobrażać sobie makabrycznych scen – lekki, poruszający się łańcuszek nie skrzywdzi żadnej osoby w naszym otoczeniu, nawet jeśli zawiruje wyżej w trakcie obrotu Panny Młodej.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby naszyjnik jak najmniej dynamicznie poruszał się podczas zabaw weselnych, wybierz ten dopinany do sukni ślubnej – będzie trudniejszy do wprawienia w ruch niż naszyjnik zakładany przez głowę lub długi lariat.

Pamiętaj także o tym, że naszyjnik na plecy z łatwością zdejmiesz w kilka sekund, więc możesz zrezygnować z niego na tych kilka minut, gdy na parkiecie tłum gości szaleje w rytm skocznego mazurka :)

Ślubny naszyjnik na plecy - W czym do ślubu? - Swarovski Crystal
fot.: Studio w Ramce

4. Czy to biżuteria na jeden raz? Co zrobić z naszyjnikiem na plecy po ślubie?

Bezpośrednio po ślubie o naszyjnik na plecy trzeba oczywiście zadbać tak, jak o każdą biżuterię – wyczyścić delikatnie w wodzie z dodatkiem łagodnego mydła, dokładnie osuszyć i włożyć do szczelnego woreczka – dzięki temu srebro nie będzie ciemniało (bo proces ciemnienia dla prawdziwego srebra jest naturalny – po tym właśnie łatwo je poznać).

A później… należy nosić go jak najczęściej i cieszyć się nim tak, jak w dniu wesela :)

Naszyjniki na plecy nie są biżuterią zarezerwowaną wyłącznie na ślub – świetnie sprawdzają się także na innych uroczystościach, a nawet w codziennych stylizacjach – jako dodatek do jeansów i luźnego sweterka z rozcięciem na plecach lub bluzki z głębszym dekoltem z tyłu.

https://www.instagram.com/p/BKwOwGxgb6y/

Naszyjnik na plecy świetnie sprawdzi się także jako dodatek do plażowego stroju w wakacyjne wieczory.

https://www.instagram.com/p/BjR3IHJg1C8/

5. Do jakich sukien ślubnych można nosić naszyjniki na plecy?

Choć technicznie naszyjnik na plecy można założyć praktycznie do każdej sukni, najefektowniej będzie on wyglądał układając się na tle skóry Panny Młodej.

Naszyjnik spływający po pięknej satynie lub misternej koronce będzie z nią konkurował, więc znacznie lepiej zakładać go do sukien z głębszym dekoltem na plecach, aby spływał subtelnie po ciele.

Świetnie sprawdzą się suknie z głębokim dekoltem w kształcie litery V, ale i te z “okienkem”, zabudowane u góry, ale z prześwitem, w którym wdzięcznie będzie połyskiwał naszyjnik.

Naszyjnik na plecy z piórami - ślubne boho wśród koni
fot.: Alicja Nagrodzka
Ślubny naszyjnik na plecy z piórami - boho
fot.: Alicja Nagrodzka

A jeśli szukasz pomysłu na suknię ślubną, do której świetnie wyglądałby naszyjnik na plecy, koniecznie zobacz naszą tablicę z inspiracjami na Pintereście:

Zobacz naszyjniki na plecy ANELLE:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewijanie do góry